יום ש' 24/10/2020 | 6:51
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > ספורט טיפולי: דרך חיובית ובריאה להתמודדות עם קשיים

מאת: אסי ארונסון

פעילות גופנית משפיעה לטובה על בריאות הגוף והנפש, ומשמשת ככלי טיפולי למבוגרים וילדים. יש לספורט השפעות חיוביות לא רק עבור אנשים עם נכויות וצרכים מיוחדים, אלא גם לילדים ומבוגרים המתמודדים עם קשיים שונים.

למי מתאים הספורט הטיפולי?

לילדים בעלי עיכובים התפתחותיים ביכולות הגופניות, כישורים חברתיים, קוגניציה וכו'. כמו כן, הספורט הוא כלי טיפולי עבור מבוגרים וילדים שיש להם בעיית מגושמות תנועתית, מיומנויות מוטוריות נמוכות, היפראקטיביות, הפרעת קשב וריכוז, אגרסיביות, משקל לא תקין (תת משקל או עודף משקל), בעיה של ביטחון עצמי ודימוי נמוך ועוד.

הרעיון מאחורי הספורט הטיפולי

הרעיון המרכזי הוא לשפר את השילוב בחברה, את התנועות הבסיסיות וכמובן את איכות החיים. התהליך נעשה באמצעות למידה של תנועות ויכולות מוטוריות אשר מעמיקות את מגוון החוויות האישיות והרגשות של המתאמן, משפרות את הביטחון העצמי והדימוי העצמי, המראה החיצוני והשליטה העצמית. בזכות הפעילות הספורטיבית, המתאמן מקבל את הכלים להיות עצמאי ולהפחית את תלותו בעזרה חיצונית של אנשים אחרים. נדרשת פעילות כלל מערכתית הכוללת גם ספורט טיפולי כדי לקדם את המתאמן בחייו האישיים.

על התהליך עם המתאמן ותרומתו

לדוגמה, ילד בגיל היסודי עבר טראומה משפחתית, וכתוצאה מכך סבל מהידרדרות בלימודים, בכישורים החברתיים – ואף גברו פחדיו מחשיכה וגבהים. לאחר שהפסיק להשתתף בשיעורי חינוך גופני בבית הספר, הוא הגיע אלי. הסיבה למקרה הייתה שיכולותיו טרם הטראומה ירדו, גרמו לירידה ביכולות הגוף ובביטחון העצמי והדימוי העצמי. הילד היה ביישן יותר ולא רצה שהחברים ללימודים יראו את יכולותיו וצוות המורים ישפוט אותו עם ציונים.

כידוע, כל ילד שיכולותיו הגופניות לא מספיק טובות יקבל ציונים מתאימים לכך בשיעורי החינוך הגופני, ויש סיכוי שלא ישתפו אותו במשחקים בהפסקות. כשמדובר בגיל צעיר, לקשרים חברתיים רבים יש קשר הדוק למשחקים בהפסקה, ולכן הדבר יכול להשפיע על ביטחון עצמי נמוך שיבוא לידי ביטוי גם בשיעורים עיוניים שבהם הוא יימנע מהצגת יכולותיו וידיעותיו.

בספורט טיפולי מתבססים על עקרון ההתמדה וההדרגתיות. ראשית, טיפסתי עם הילד על גבעות בטבע (כדי להתגבר על שיא הפחד מבחינתו בגלל פחדיו מהגובה) וביצענו שם פעילויות בסיסיות כמו זריקת ותפיסת כדור. לפעמים אנו מתחרים בטיפוס כדי לעורר את יצר התחרותיות וההישגיות. הוא צריך לבחור מהי הדרך לפסגה (או לנווט לפסגה שונה) וכך הוא בעל השליטה והאחריות. בדרך זו מבצבץ לו מחדש הביטחון לטפס על מתקנים בפארקים. אנו מתמודדים עם החשיכה כאשר פעילות מסוימת מתבצעת בשעות בין הערביים וממשיכה לחשיכה, אז חוזרים על אותה פעילות, ותחושת המוכר עוזרת להפחתת החרדה מהחשיכה.

אצל מבוגרים במחלקות פסיכיאטריות, הספורט הטיפולי הוא חלק מטיפול מערכתי הכולל ריפוי בעיסוק, אומנות, טיפול תרופתי ופסיכולוגי. הטיפול המערכתי אשר כולל את הפעילות הספורטיבית משקם את היכולות האורתופדיות והגופניות שניזוקו מבעיות נפשיות / מחלות. חלק משיקום המטופל כולל את החיבור עם הגוף והתנועות, עם אנשים אחרים, יכולות מוטוריות בסיסיות, היכולת להחזיר את השליטה במשקל הגוף, ביצוע פעילות ספורטיבית כדבר שגרתי ונורמלי, ודיכוי של אגרסיביות כאשר מתעלים אותה לפעילויות ספורטיביות.

אנשים בעלי שיתוק מוחין, פיגור שכלי, אוטיסטים, פגועי ראש וכד' יכולים להשתתף בחוגי ספורט אשר מהווים כלי טיפולי שאפשר למדוד את הצלחותיו, אם זה במשקל גוף, ציון בשיעור חינוך גופני, כמות הקפצת הכדור, מספר הדקות שמקדישים לפעילות גופנית וחברתית במהלך השבוע ועוד.

בעזרת ספורט טיפולי אפשר להוביל את הילד או המבוגר להגביר את תחושת העצמאות, בעלות את הדימוי העצמי,  ולסייע בהתמודדות נכונה עם כל אתגר הנקרה בדרכו.

מתוך אתר מאמרים

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008