יום ד' 19/02/2020 | 7:06
 
 
 
 
 > התמודדות עם ילד לקוי למידה
 ליקוי למידה הוא תחום רחב הכולל בתוכו קשיים מגוונים. ליקוי הלמידה יכולת להתבטא במגוון תחומים ולהפריע לתפקודו התקין של הילד. חלק מהליקויים השכיחים הם: קשיי ארגון, ליקוי שפתי, ליקוי קשב, ליקוי בחשבון או בשפה, קשיים גרפים מוטורים וקשיים חברתיים.
 
ישנה חשיבות רבה לאיתור הבעיה מגיל צעיר ומציאת דרכים למתן העזרה המתאימה לילד. ליקוי הלמידה הוא בעל סימנים ברורים המופיעים החל מגיל הינקות. חלק מהקשיים המופיעים בגיל מוקדם ויכולים להצביע על ליקוי למידה בהמשך הדרך הם: קשיים בדיבור, קשיים בהתמצאות במרחב וקשיי הסתגלות. יש לזכור כי ליקוי הלמידה הוא אינו דבר חולף, אך לימוד של כלים מתאימים יוכל לסייע לילד הסובל מליקוי הלמידה להתמודד עם הליקוי.
 
כיתה א'
אם לכל ילד ההסתגלות לכיתה א' היא קשה וארוכה, אז לילד לקוי למידה היא הרבה יותר קשה ומורכבת. על ההורים לסייע לילד בצעדיו הראשונים בבית הספר, הן בהיבט הרגשי והן בהיבט המעשי. כל ילד זקוק לעזרה בשיעורי הבית וסידור התיק, וילד בעל לקות למידה נזקק לכך אף יותר.
 
לאורך השנים בבית הספר, חשוב לידע את הצוות החינוכי לבעיית התלמיד על מנת שאלו יוכלו לתת לתלמיד את העזרה המתאימה לה הוא נזקק. ישנם הורים אשר מפחדים שילדם יסבול מ"סטיגמה" בבית הספר, מצד המורים ומצד התלמידים האחרים. דבר אשר יפגע בתפקודו החברתי והלימודי, אולם מצד שני, התעלמות מהבעיה גם היא לא תעזור.
 
חשוב שהילד יעבור אבחון דידקטי המותאם לאפיון לקויות למידה, אשר יאתר את הליקויים והקשיים ויפרט את דרכי הטיפול המתאימים. דרכי הטיפול המומלצים יועברו לבית הספר להמשך הטיפול בילד וזאת תוך כדי שמירת הפרטיות של הילד ומשפחתו. על האבחון  הדידקטי לכלול בתוכו שיחה או מילוי שאלון מפורט של הצוות החינוכי.

לסיכום, חשוב להבין שילדים בעלי קשיי למידה זקוקים לעזרתנו, העזרה ניתנת במסגרת בית הספר ,בבית, בחוגים אחה"צ במפגש עם חברים ועוד. לעיתים נלקח בחשבון שהעברת הילד לחינוך המיוחד, לכיתה קטנה – מה שנקרא כיום כיתה מקדמת, תעזור לילד למצות את הפוטנציאל שטמון בו. צריך להבין שילד בעל ליקוי למידה נזקק לתגבור נוסף, הן בכיתה הרגילה והן בכיתה המיוחדת.

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008