יום ו' 30/10/2020 | 1:29
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > תילי הגעש בגולן

מאת: SEOM

לעומת מישורי הגולן התחתון שבדרום – מזדקרות בגולן העליון שתי שורות ארוכות ומקבילות של תילי-געש, שהמערבית שבהן מאופיינת בתילים גדולים ומבודדים, לעומת המזרחית שבה רבים תילי-הגעש הקטנים והסמוכים זה לזה היוצרים שלשלות רצופות, דמויות-רכס. בין שתי שורות התילים עוברת פרשת-המים של הגולן, בין אגנו של נהר-רקד במזרח לבין אגניהם של נחלי-השוליים, היורדים אל בקעת-חולה, בקעת בית-צידא (בטייחה) וים כנרת.
כל אלה מעידים על פעילות נקודתית היוצרת, בתהליך השתפכות הגעש, התנשאויות חרוטיות .תילי-געש נוצרים שעה שפעילות-הגעש נחלשת, כתוצאה מהפחתת הגז בתוך הלבה ושינויים בהרכב הכימי שלה. על ידי כך נעשית הלבה סמיכה וצמיגה יותר, והנביעה לאורך הסדק נפסקת – פרט לנקודות בודדות, בהן נדחפת הלבה ועולה בכוח רב. כאן לא תהיה עוד השתפכות של הלבה על פני השטח אלא התפרצות לבה נקודתית היוצרת מעל נקודות אלה תילי-געש, הערוכים לאורך הסדקים. צבעה של אדמת הטוף בגולן אדמדם – ומכאן השם הערבי "תל-אל-אחמר", שבו מכונים כמה מתילי האזור ואף הר-אודם, הסמוך לכפר הדרוזים בוקעתא במערב. במבואותיה הדרומיים של קונייטרה נראות מחצבות חצץ, ובהן אפר-געש. הוא שימש את הסורים כחומר לסלילת דרכים ולתערובות בנייה, שעה שהיום הוא מנוצל להעשרת קרקעות ביישובי הערבה ותשתית לגידולי-מים.
סדרת התפרצויות הלבה , שחזרה ונשנתה באותו מקום, גרמה להתגבבות חומרי-פרץ מסביב לנקודת ההתפרצות – ולפיכך נראים תילי-הגעש כערמות חרוטיות גדולות, שלוע דמוי משפך בראשן. דוגמה נאה לתהליך זה, אף כי בקצב ועוצמה מצומצמים הרבה, אפשר לראות בתילי-העפר מסביב לקיני-נמלים – העשויים גרגרים-גרגרים, שנחפרו מתוך הקן ונערמו בהדרגה מסביב לפתחו.
רוב תילי-הגעש בגולן יש להם לוע בראשם – אך לא תמיד נשתמרה צורתו המקורית המשוכללת. גודל הלוע, צורתו ומידת השתמרותו מותנים באופי סדרת ההתפרצויות שיצרה את התל, ובעוצמת הסחיפה.
מספר תילי-הגעש בגולן העליון, בשתי השורות גם יחד, קרוב ל-70. הגדולים והחשובים בהם הם: הר ורדה (תל-ורדה), הר חרמונית (תל א-שייח'ה), הר אביטל (תל אבו-נדא) והר בנטל (תל-אל-ע'ראם).
טיול לנחלי רמת הגולן הוא מבין הפעילויות לחופש הגדול הפופולריות ביותר : מסלול רגלי באחד מהערוצים, שחיה בבריכות וטעימה מהפירות בבוסתנים הטבעיים.בנוסף השנה במסגרת אירועי קיץ 2011 מגיעים אמנים ישראלים מובילים להופעות באתרים ההיסטוריים ברחבי הגולן.
פעילויות לילדים בחופש הגדול במיני ישראל

נכתב על ידי

מקור המאמר:אקדמיקס - ספריית המאמרים של ישראל
http://www.academics.co.il 

http://www.academics.co.il/Articles/Article37013.aspx 

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008