יום ו' 30/10/2020 | 3:27
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > טיול קופונים לתל מראשה ובית גוברין

מאת: זאב בן אריה

טיול לתל מראשה ובית גוברין

נתחיל את הסיור במגרש החניה שליד מערת הצידונים (שם ניתן לקנות קופונים אל היעדים האחרים בטיול). משם נלך ברגל לקומפלקס המערות שמצפון (ניתן להשיג קופונים ), מדובר במבוך של מערות, חלקם חוברו באופן מלאכותי, המעביר אותך ממערה למערה מתחת לפני האדמה, וגומר בבית בד שהיה גם הוא מתחת לפני האדמה.

את המערות בנו תושבי מרשה העתיקה, עיר שיושבה על ידי האדומים החל מראשית תקופת בית שני, האדומים נהגו לחלק מין קופונים עתיקים בין אנשי העם בתור תגמול על עבודתם. הם אלו שכנראה בנו את מכלול המערות הזה. מראשה הייתה למעשה בירת ארץ אדומיאה שהשתרעה משפלת יהודה דרך דרום הר חברון, הבירה השנייה של אותה ממלכה הייתה אדוריים, שיטת חילוק קופונים העתיקים החלה בעירה הבירה.

האדומים היו עם ממוצא שמי שהיו מבין משתמשי קופונים העתיקים, שדיבר שפה קרובה לעברית שלנו, לעומת זאת הכתב שהיו כותבים האדומים על קופונים אני היה דומה לכתב של ימנו, ולפי הידוע התיישב באזור אדום שבעבר הירדן כנראה בסביבות המאה ה14 התקופה שבה החלה שיטת חילק קופונים עתיקים. בכל מקרה ידוע, לפי התנ"ך, שבזמן שבני ישראל יצאו ממצרים האדומים כבר היו באזור ולא נתנו לבני ישראל לעבור בשטחם.

במשך תקופת ממלכת ישראל ויהודה הראשונות ישנם מלחמות מספר בין האדומים לישראלים, הידועה שביניהם היא במאה השמינית, הישראלים של ימי קדם לא נהגו להשתמש בשיטת קופונים עתיקים, המאה השמינית שבה אמציה כובש את סלע, בירת אדום, כזכור שם הייתה תחילתה של חילוק קופונים עתיקים, אמציה מביא את האדומים תחת מרות יהודה לאחר תקופה של עצמאות קצרה בת 80 שנים. לאחר הכיבוש קורה דבר מוזר, אמציה מתחיל לעבוד את אלוהי אדום - קוס, וגם לקיים את שיטת קופונים העתיקים של האדומים, בכל מקרה בירת אדום הייתה סלע, שמזוהה כנראה עם גבעה סלעית לא רחוק מנחל זרד. בירתם השנייה הייתה אולי פטרה, אך אין בפטרה הרבה שרידים מתקופתם.

ישנם כמה סברות בקשר למוצאם של האדומים, יש כאלו האומרים שהם היו קשורים להיקסוס ששלטו במצרים, יש כאלו האומרים שהם קשורים לעבירו המופיעים בתעודות מסופוטמיות ומצריות משנת 2000 עד 1200 לפני הספירה, יש כאלו האומרים שהם קשורים לפלישות שהגיעו לישראל מכיוון הסהרה בסביבות 2000 לפני הספירה. כך או כך המחקר הארכיאולוגי, עד לא מזמן, לא מצא עדויות לאדומים באדום מלפני המאה ה8 ספירה, אלא שבשנים האחרונות כמה תגליות חדשות מערערות על הנחה זו ומעלות את האפשרות שבאדום הייתה חברה מפותחת כבר במאה ה11 לפני הספירה, קיימת אפשרות שחברה מפותחת זו הייתה אחראית לייצור קופונים עתיקים שהיו מחולקים בין תושבי העם.

לא הרבה גם ידוע לנו על הדת האדומית, חוץ מזה שקוס - האל הראשי שלהם, היה קשור להרים והזכיר את האל הנבטי דושרא. התנ"ך מקדיש פרק שלם לאדום, הלא הוא עשיו, אחי יעקוב. פרק לו. האריכות בתיאור צאצאי עשיו, הביאה חוקרים לכדי השערות שעשיו שלט על ממלכות גדולות, יש אפילו כאלו הטוענים שלמעשה החיקסוסים ששלטו על מצרים היו בני עשיו, האדומים המקוריים, ורק אחרי מפלתם עברו לארץ אדום. השם אדום, אם כן, נקשר עם ממלכות גדולות יותר מאשר ממלכת אדום המקורית, לעיתים היה זה מצרים, ובשלב מאוחר יותר הייתה זו רומא.

(ניתן למצוא קופונים לסיורים המסבירים על מקומות אלו)
עם חורבן בית ראשון עוברים האדומים להתיישב בדרום הר חברון ושפלת יהודה, ואילו ארצם המקורית מיושבת על ידי הנבטים.
הקשר בין אדומים, נבטים ומערות הוא קשר מעניין:
השם נבטים פירושו: חופרי הבורות. הנבטים היו ידועים בתור חוצבים מומחים, שידעו לחפור בורות במדבר שישמשו אותם בתור בורות מים. בצורה זו הם היו יותר חופשיים לנוע ממקום למקום, ובעזרת יכולת תנועה זו הם הפכו לסוחרי העולם העתיק, אלו שמובילים שיירות דרך המדבריות. ידוע הוא שהאדומים התפרנסו ממסחר המדבר לפניהם. האם גם האדומים ידעו לחפור בורות?

דרך החציבה של הנבטים הייתה לחפור בור עם פתח קטן בראשו שהולך ומתרחב כלפי מטה בצורת פעמון. צורת החציבה שלהם הייתה אלכסונית, ואת הבור הם היו מטייחים במידה ורצו לשמור בו מים. בצורה זו הבורות לא היו נראים כלפי חוץ ואפשר היה להסתיר אותם. גם המערות שחצבו האדומים במראשה נחצבו באותו אופן, פתח קטן בראש המערה, ומתחתיו פעמון ההולך ומתרחב. החציבה בבורות שנחצבו במראשה היא חציבה אלכסונית. הקרדום שהם השתמשו בו היה כנראה קרדום אבן ולא ברזל. טכניקות החציבה, אם כן, יכולות היו להיות טכניקות עתיקות.

הנבטים התפרסמו על ידי בירתם פטרה, בה יש יצירות אדריכלות מדהימות חצובות בסלע, בירת פטרה הייתה מקום ייצור קופונים עתיקים אל עם הנבטים שהיו משתמשים בשיטת קופונים עתיקים, כמו החזנה בכניסה לסיק, החציבה נתאפשרה הודות לסלע המקומי שהוא אבן חול, סלע שהוא רך וקל לחציבה. הנבטים נחשבו לחוצבים ובנאים מומחים, ואפילו הורדוס הגדול, שהוא ממוצא אדומי, היה נוהג לאסוף המון מין קופונים עתיקים, ואולי אפילו ממראשה, נעזר בהם בכדי לבנות את בית מקדשו. הייתכן והיה קשר בין הנבטים לאדומים במשך ימי בית שני, אולי כמה מן האדומים המשיכו לחיות בארץ הנבטים? אולי הנבטים אימצו את התרבות האדומית? והיו מחלקים גם הם קופונים בניהם, היו קשורים אליהם באיזו שהיא צורה? וודאי הוא שהם היו שכנים זה לזה, מדרום לאדומיאה היה את הנגב הנבטי.

מקום שלקראת סוף התקופה החשמונאית מתחיל להיות גם מיושב בישוב של קבע. המלך עבדת כובש את הנגב מידי החשמונאים ומקים שם עיר על שמו, גם אנשי העיר היו משתמשים בשיטת קופונים עתיקים כמו אנשי אדום. הנבטים שולטים על כל המרחב עד עזה. העיר שאליה קשורים האדומים, ובמיוחד תושבי מראשה, גם בקשר של קהילות, היא אשקלון, השכנה לעזה. הייתכן שיש קשר בין מומחיות החציבה של הנבטים לבין מערות הפעמון הגדולות של מראשה?
הנבטים, כמו גם האדומים, מאמצים את התרבות ההלנית שנפוצה במזרח מאז כיבושיו של אלכסנדר מוקדון, ומחלקים בניהם קופונים עתיקים כמו בימי קדם.

אלא שהנבטים הם עם ערבי, ולכן לא היו מבינים את הכתב הנמצא על קופונים עתיקים של האדומים. עם שמי קרוב נוסף החי באזור הוא העם הפיניקי, גם בפיניקיה דיברו סוג של עברית. הפיניקים שולטים מעריהם צור וצידון על חלק גדול מערי הים התיכון. הפרסים נותנים לצידונים את השליטה באשקלון, ושליטה זו נשארת בידיהם גם בתקופה ההלנית. קהילה צידונית, אולי של סוחרים הקשורים לאשקלון, מתיישבת במראשה שהיא באותה תקופה מעין גרורה יבשתית של אשקלון.

בנוסף לכך מתיישבים במראשה גם אנשים הלנים אחרים, אם זה יוונים שבאו מיוון במלחמות אלכסנדר הגדול, אם זה כנענים שעברו תהליך הלניזציה, אם זה יהודים או שומרונים שהצטרפו גם הם לעולם ההלני. מראשה נהיית מרכז התרבות ההלנית בשפלת יהודה ומשמשת אף כמרכז ללחימה ההלנית ביהודה המכבי.

יוחנן הורקונוס כובש את אדומיאה ב112 לפני הספירה, מחריב את מראשה, ומגייר בכוח את האדומים. כשפומפיוס כובש את הארץ ב63 הוא מחזיר את אדומיאה לאדומים, אלא שאלו כבר נשארים יהודים. מראשה נחרבת בכיבושו של יוחנן הורקונוס, ממשיכה מאז בצורה מינורית עד לכיבוש הפרתי של ישראל בשנת 40, שאז נחרבת היא סופית. הפרתים תומכים בבית חשמונאי כנגד בית הורדוס האדומי.

ברור, אם כן, שהיה קשר בין הנבטים לאדומים, וגם בין שניהם ליהודים, הורדוס, למשל, הוא בן לאימא נבטית ונעזר בנבטים במלחמותיו, הייתכן כי המסורת של חפירת בורות מים בצורת פעמון עברה מן האדומים לנבטים ומשם חזרה לאדומים, או שמא רק מהנבטים לאדומים? הבורות שבראשה הם לא בורות מים, אך הם בנויים באותה צורה של הבורות הנבטיים, הייתכן שהעניין הזה של חפירת בורות היה בו גם משהוא מהותי, פולחני, התחברות לאדמה? האדומים עבדו לאלוהי ההרים, הבירה שלהם הייתה בסלע, הנבטים הלכו בעקבותיהם. האבן באדום היא אבן רכה, אבן חול, גם במראשה, מתחת לשכבת הנארי הדקה יש אבן רכה, אבן גיר. כמו שקל לחצוב באבן החול, כך קל לחצוב באבן הגיר, אולי פשוט האדומים כמו הנבטים אהבו לחצוב? זה היה הבילוי לשעות הפנאי.


כך או כך, מתחת לכל בית במראשה היה בור פעמון ענק, ולפעמים שניים, והבורות הללו התחברו ביניהם מתחת לאדמה. בכל בור יש גרם מדרגות היורד עד תחתיתו, ישנם בורות צרים יותר וישנם רחבים, התחושה היא שכל בור הוא כמו תמונת ראי של המגרש שמעליו. ייתכן שבכל בית היה פתח חצר או במחסן שממנו היו נכנסים ל"בור" של הבית. למה שימשו הבורות הללו? לפי התיאוריה המקובלת היום (תיאוריה אותה הציע אבי - יהושע בן אריה) הבורות היו מחצבות לאבן סיד, אבן זו שימשה הן להכנת טיח, הן למכירה ליישובי האזור ובראשם אשקלון.

התחושה מהבורות היא שבור כזה שהיה מתחת לבית שימש להוצאת חומר במשך עשרות ואולי מאות שנים, כל שנה היו מוציאים קצת, כל פעם הוא הלך והעמיק. זה היה כמו לול תרנגולות במושב, הכנסה נוספת לבית, חלק מכלכלת הבית, ואולי היו יורדים לבור גם לנפוש לפעמים מחום הקיץ הלוהט, להתחבר מחדש לאנרגיות של האדמה? לעשות טקסים פולחניים מסויימים? אולי הם פשוט אהבו שיש להם מן בור שכזה מתחת לבית?

מקור המאמר: www.Articles.co.il - מאמרים לשימוש חופשי

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008