יום ש' 24/10/2020 | 21:27
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > לדבר עם ילדים על נושאים רגישים ?

מאת: רנה קריינר

גידול ילדים הוא קרוב לוודאי המקצוע המתגמל, אבל גם הקשה ביותר שקיים. העולם בימינו מציב בפנינו, ההורים, אתגר לגבי נושאים מטרידים שקשה לילדים להבין ולנו קשה להסביר. בנושאים רגישים כמו איידס, אלימות, אלכוהול, סמים ומין - אנחנו מתלבטים אם לשוחח עם ילדים צעירים. אנחנו שוכחים שהם אוספים מידע רב מאמצעי התקשורת השונים ומחבריהם, כך שאם לא נעשה זאת מוקדם הם ישיגו מידע מאחרים ואנחנו נפספס הזדמנות להעביר להם גם את המידע המדויק וגם את האמונות והערכים שלנו ביחס לנושאים הרגישים.

חשוב להתחיל לשוחח עמם מוקדם ולעיתים קרובות על הנושאים הרגישים (כן, כן - על איידס, אלימות, אלכוהול, סמים ומין). ילדים צעירים, ממילא, פונים קודם-כל להוריהם לקבלת מידע, הדרכה או עיצה. רק בגיל ההתבגרות הם מבקשים זאת מחבריהם או מאנשים אחרים מחוץ למשפחה. מכאן שיש לכם הזדמנות פז לשוחח עימם לפני שאחרים יבלבלו אותם עם אינפורמאציה לא מדויקת וללא הערכים שאתם מעוניינים להנחיל להם.

תהיו אתם היוזמים של השיחות והדיונים עם הילד. אתם יכולים להתחיל בעקבות צפייה משותפת בטלוויזיה בשאלה, כמו: "מה את/ה חושב/ת על התוכנית?", או "האם הסכמת עם דרך ההתמודדות של הילד/ה עם הבעיה (התמכרות לסמים, הריון מוקדם, ועוד)?". תנו הסברים ישירים ופשוטים שמתאימים לגיל ילדכם.

אם אתם מרגישים מבוכה ועצבנות ביחס לשיחה עם ילדכם לגבי נושאים רגישים כמו מין ויחסים? אתם לא לבד, למרות זאת, השתדלו למען ילדכם להיות אלה שמעלים את הנושא, חישבו על כך שרק אתם תוכלו להנחיל את הערכים שחשובים לכם.

צרו אווירה נינוחה ומעודדת, שבה הוא יוכל להעלות בחופשיות שאלות בכל נושא מבלי לחשוש. מותר לכם לא לדעת את התשובות לכל השאלות, אבל חשוב שתחזקו אותו על עצם השאלה ותחפשו ביחד את התשובה. ייתכנו שאלות שתעדיפו לדחות את מתן התשובה עליהן (לדוגמא: ילד בן 9 ששואל מה זה קונדום), אך אל תשכחו לספק את התשובה בהמשך!

ילדים זקוקים להכוונה ערכית מהוריהם, כך שכשאתם משוחחים איתם על הנושאים הקשים של סמים ואלימות, אל תשכחו להעביר להם, מלבד המידע, גם את העקרונות שלכם. בדומה לכך, כשאתם מדברים איתם על מין (ולא רק על מין בין אפרוחים או כלבים...) ציינו גם את הערכים והאמונות שלכם.

ילדכם ידע שהוא חשוב לכם אם תקדישו לו זמן ייחודי ותקשיבו לו, זה יתרום הן להערכה העצמית שלו והן ליכולת שלכם לנהל שיחות משמעותיות על מגוון של נושאים רגישים. אם תקשיבו לו בזהירות תוכלו להבין מה הוא באמת רוצה לדעת ומה הוא כבר מבין. לפני שתתייחסו לשאלתו, כדאי שתבררו איתו מה הוא חושב (אם הוא רוצה לדעת "מה זה 'גראס'" תקדימו שאלה לתשובה: "מה אתה חושב שזה"). תשובתו תאפשר לכם להתאים את ההסברים שלכם לרמת ההבנה שלו וליכולתו הרגשית.

ההסברים והתשובות שלכם צריכים להינתן ביושר ללא קשר לגילו של הילד. זה יתרום ליכולתו לתת בכם אמון ויעזור לו לא לפתח לעצמו הסברים, שעלולים להיות לא מציאותיים ומפחידים יותר ממה שתגרום תשובה כנה. נצטרך למצוא את שביל הזהב בין מתן מידע שלא ישאיר חללים גדולים מדי שהילד יצטרך להשלים בעצמו, אבל גם לא מפורט מדי.

ילדים קולטים פיסות קטנות של ידע בכל פעם. לא תמיד הם מסוגלים לעכל את כל הידע החדש משיחה אחת. לפיכך, חשוב לחזור ולבדוק עם הילד מה הוא זוכר מהשיחה הקודמת כדי לאפשר לכם לתקן תפיסות מוטעות ולהשלים עובדות חסרות. לעיתים תיווכחו שהוא חוזר ושואל שוב ושוב את אותן השאלות שכבר שאל (דבר שעלול להעמיד את הסבלנות שלכם במבחן...) - זו הדרך שלו לעבד את המידע, כך שחשוב שתתאזרו בסבלנות.


חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008