יום א' 25/10/2020 | 3:38
 
 
  פארק תמנע   מגדל דוד בירושלים
 > איך ללמד את הילד שלך על חשיבותה של הערכה
מאת: לילך ציפורי

המילה הערכה פירושה (לא מילולית על פי מילון) לראות ולהבחין כמה טוב, כמה מיוחד, כמה מזל, כמה מבורך , נפלא, גדול ומדהים משהו מסוים. חלק מהאנשים נולדים עם הערכה, הם רואים יופי בעולם, יופי של שקיעה, יופי של טבע, יופי של פרח, יופי באנרגיה עצומה של ילדים ויופי בכל דבר אין סוף. אחרים צריכים עזרה ללמוד את כל היופי ולהעריך אותו. הכרת הטוב היא צורה יפה של הערכה. צורה נוספת של הערכה היא כבוד כלפי מישהו או משהו מוערך. להראות וללמד את הילד להעריך , מתחיל עוד לפני לידתו , ביחס אליו, וממשיך לכל אורך החיים במערכת היחסים שלכם.  כפי שהילד רואה אותך ההורה מתמודד עם מצבים , אנשים, אתגרים- ללא ספק ילמד להעריך גם הוא.
גיל הרך  
הטבע  הוא הערכה השתאות והתרגשות בלתי פוסקת, עשה עם ילדך טיולים –אפילו קצרים ופשוטים גיחות מקומיות והליכה לנחלים, תן לילד לחוות את הטבע, המראות הצבעים והצלילים דרך חושיו.
טיפוח הוא היבט חשוב של הערכה. ניקיון הגוף של הילד, מראה  הערכה לגופו.
 למד אותו גם על אוכל בריא שתיה מנוחה  כל אילו ילמדו אותו להעריך את גופו.
למד אותו לכבד חפצים ורכוש שלו ושל אחרים גם.
להפגין יחס של הערכה ותודה על מה שיש לו בחיים, ניתן לעשות דרך  שיחה, תפילה, חגיגות והרהור משותף על מה להגיד תודה היום. עשה מנהג טקס קבוע של הערכה כל ערב לפני השינה.
חיבה, חיבוקים נשיקות ומילות אהבה זו  גם דרך להביע הערכה.
בגיל בית ספר יסודי
עלולים הילדים להיות מושפעים מסביבה של חוסר הערכה על ידי צורות רבות, ניתן לשמור על ההרגל בבית בתליית פלקט או כתיבה של כללים שיזכירו לילד את ההערכה שלו, כמובן שניתן להמשיך את כל מה שהתחלתם בגיל הרך בעיקר בשיחות. כמו כן השתמשו בגלוי בהכרת תודה ובהערכתכם למשפחתכם לבני ביתכם למורים למדריכים ולכל מי שאתם ביחסים אתו, הילד יאמץ התנהגות כזאת.
בגיל ההתבגרות
לעודד פעילות בתנועות נוער, בהתנדבויות, לקיחת חלק במבצעים חברתיים, וכול התנדבות קהילתית. פעולה זו מעבר ליצירת הערכה כלפי החוץ, תגרום לנער/ה הערכה כלפי עצמם. עודדו את ילדכם לפתוח את ליבו לאחרים.
שוב- ההערכה שלך ואיך אתה עושה את זה, זה המורה הטוב ביותר לילדך. איך שתציג ותגיב לעולם הסובב אותך ולחייך יהיה הגורם המכריע ביותר להערכתו של  ילדך וביחסו לחיים.

מקור המאמר: www.Articles.co.il - מאמרים לשימוש חופשי

חזרה לעמוד הקודם
 
> חיפוש באתר
חפש:
> נותני שירות > הצג בפריסה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות לחדר מורים 2008